Życie ma sens tylko z drugą osobą

Poszukiwanie sensu naszego istnienia zaprzątało myśli poetów i naukowców praktycznie od zawsze. Paradoksalnie, my sami rzadko o tym myślimy, a przynajmniej nie robimy tego w sposób kompletny. Dowód? Wystarczy zapytać dowolną osobę o sens życia. Powtórzenie tego eksperymentu sprawi, że nazbieramy masę ogólników lub odmów udzielenia odpowiedzi. Co może być sensem naszego życia?

Spełnienie

Współczesny świat oferuje nam naprawdę wiele możliwości na tym polu. Media najbardziej promują tak zwaną samorealizację, czyli sukces finansowy i konsumpcyjny. „Fura, skóra i komóra”. Warto jednak zauważyć, że kiedy taki sukces, czy też takie szczęście staje się naszym udziałem, od razu znajduje się też chętna i liczna płeć przeciwna.

Potrzebujemy miłości

Między wierszami możemy wyczytać, że cel nie był celem, a jedynie drogą do celu. Na pewno lepiej jest płakać w mercedesie niż na rowerze, ale najlepiej jest płakać na ramieniu bliskiej osoby, z którą możemy dzielić się naszą duszą, naszymi troskami i smutkami, ale też naszą radością i sukcesami. Naprawdę trudno jest poszukiwać prawdziwego sensu życia gdziekolwiek poza miłością, ponieważ jest to jedyna wartość, która może istnieć sama dla siebie i nie jest atrybutem dla niczego innego.

4 komentarze

Dodaj komentarz